• Ana Sayfa
 • Direksiyon Sınavında Yapılması Gerekenler
Blog

Direksiyon Sınavında Yapılması Gerekenler

direksiyon-sinavi

Sınav Hakkında Bilgiler

Direksiyon sınavları İl Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlediği tarihlerde hafta sonu Cumartesi veya pazar günleri yapılmaktadır. Sınav saat 08:20'de başlayarak saat 17.10'da bitmektedir. Her kursiyere 40 dakika aralıklarla randevu verilmektedir. Bir Kursiyerin sınavı en az 35 dakika sürmektedir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Trafik Komisyonunun belirlediği güzergahlarda yapılmaktadır. Sivas il merkezinde uygulanmakta olan Güzergahı görüntülemek için Tıklayın.

 • 1 Haziran 2013 tarihinden itibaren ehliyet almak için sürücü kurslarına kayıt yaptıran adaylar için yeni yönetmeliğe göre direksiyon sınavı uygulanmaktadır. Yeni Yönetmeliğe göre aday en az 35 dakika araç kullanmakta ve sınav sonucu puanla değil "BAŞARILI" veya "BAŞARISIZ" olarak değerlendirilmektedir.
 • Giriş belgeniz ve nüfus cüzdanı olmadan sınava girmeniz mümkün değildir. Sınav giriş belgeleri sınavdan 3-4 gün önce hazırlanmaktadır. Sınavdan önce en geç Cuma gününe kadar sınav giriş belgenizi almanız gerekmektedir. İmza karşılığı teslim edildiğinden sadece kendiniz alabilirsiniz. Sınav Giriş Belgeniz hazırlandığında SMS ile bildirilecektir.
 • Giriş belgenizde yazan sınav saati sizin sınavınızın başlama ve bitiş saatidir.
 • Sınav saatinden en az 10 dakika önce sınav başlangıç yerinizde olmanız gerekmektedir. Geç kaldığınız takdirde sınav değerlendirme tabletleri sınava başlamanıza onay vermemektedir ve sınava girebilmeniz mümkün değildir.
 • Sınava girebilmeniz için sınav tarihinden 6 gün öncesine kadar direksiyon sınav ücretini yatırmanız gereklidir. Aksi takdirde sınava girmeniz mümkün değildir. Sınav ücretini yatırmadığınız takdirde 1 direksiyon sınav hakkınız yanmaktadır.
 • Gruplar en fazla 12 kişiliktir. Saat 08.20den başlayarak 40 dakika aralıklarla randevu verilmiştir.
 • Direksiyon Sınavında başarısız olduğunuz takdirde sınavınız sonlandırılmaktadır. Sınav sonunda "BAŞARILI" veya "BAŞARISIZ" olduğunuz söylenmektedir.
 • Direksiyon sınavında başarısız olan kursiyerler için yaklaşık 2 hafta sonra ara sınav düzenlenmektedir.
 • Sınavlarda görev yapmak üzere, Milli Eğitim Müdürlüğü her bir araç için iki kişiden oluşan sınav değerlendirme komisyonu atamaktadır.
 • Sınav esnasında, Araçta Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından atanan iki komisyon üyesi ve usta öğreticiniz bulunacaktır. Usta Öğreticiniz arka koltukta komisyon üyesi ise Ön koltukta oturacaktır.

Sınavda Yapmanız gerekenler

Sınava hangi araçla gireceğinizi öğrenin.

Sınava girebilmeniz için yanınızda olması gereken Nüfus Cüzdanınızı ve Sınav Giriş Belgenizi elinizde hazır bulundurunuz

Randevu Saatiniz Geldiğinde Sınav aracının yanında hazır olunuz. Eğer Randevu saatiniz geldiğinde sınav alanında bulunamazsanız sınav hakkınız yanacaktır. Bu nedenle en az 10 dakika önce sınav alanında bulunmanız gerekmektedir. Sınav alanında size ulaşabilmemiz için cep telefonunuzu açık tutunuz.

Elinizde ki belgeleri direksiyon öğretmeninize veriniz. Komisyon görevlilerinden biri isterse ona da verebilirsiniz.

Kimliğinizin doğrulanabilmesi amacıyla komisyon başkanı tarafından sınav değerlendirme tableti ile fotoğrafınız çekilecek ve biyometrik fotoğrafınızla elektronik sistemle kontrol edilecektir. Kimliğiniz biyometrik olarak doğrulandıktan ve onay verildikten sonra sınavınıza başlanacaktır.

Lastiklerin havalarının yeterli olduğu gözle kontrol edin.

Komisyon Başkanı tarafından aracın motoru ve diğer aksamları hakkında değerlendirme formunda belirtilen parçaları veya donanımları göstermeniz istenecektir. göstermenizi istediği parçayı veya donanımı tek tek söyleyecektir.

Motor kapağını açmanızı istediğinde motor kapağı açma kolu genellikle debriyaj pedalının sol tarafındadır. kolu çektiğinizde kilit açılacaktır. motor kapağının ön alt kısmında güvenlik mandalını da açtığınızda kapağı açabilirsiniz. Kapağı sabitlemek için sabitleme kolunu yerine takınız.

Motor kısmında Akünün yerini, motor yağı, soğutma suyu ve cam silecekleri suyunun konma yerini göstermeniz istenecektir. gösterdikten sonra motor kapağını kapatabilirsiniz.

Bagajı açmanız istenecektir. Aracın Bagaj kısmında stepne, kriko, reflektör ve ilk yardım çantasını göstermeniz istenecektir. gösterdikten sonra bagaj kapaını kapatıp sürücü koltuğuna geçebilirsiniz.

Aracın kapısını sol elinizle açıp, sağ ayağınızla araca bininiz. Sırasıyla, oturduğunuz koltuğu ayarlayın, Emniyet kemerinizi takın, iç dikiz aynasını ayarlayın ve kapı üzerinde cam kontrollerinin önünde bulunan kumandadan dış dikiz aynalarını kendinize göre ayarlayınız.

Aracın içinde fren sistemlerini (el, ayak) göstermeniz, ışıklandırma sistemlerini tüm ışıkları açıp kapatmanız, sinyal ikaz ışıklarını çalıştırmanız, aracın kaç vitesli olduğunu bilmeniz, gaz ve debriyaj pedallarını göstermeniz, yağ ve hararet göstergelerini göstermeniz hangi durumlarda tehlikeli olduğunu bilmeniz, yakıt göstergesinden yakıt durumunu bilmeniz, dikiz aynalarının ayar yerini göstermeniz istenecektir.

Aracın çalışıp çalışmadığını motor devir saatinden kontrol edin. Araç çalışmıyor ise kontağı çevirerek çalıştırın. Araç çalışıyor ise kesinlikle kontağı çevirmeyin.

Debriyaj pedalına tam olarak basmadan kesinlikle vites değiştirmeyin.

Kalkış yapmak için sola sinyal veriniz.

Not: Kalkış için sola, durmak için sağa sinyal verilmelidir. Dönüşlerde dönülen yöne göre dönüş sinyallerini veriniz.

Fren pedalına basarak el freni çekili ise indiriniz.

Debriyaja tam basıp aracı birinci vitese takınız.

Aynalardan arkanızı kontrol edin yol boş ve uygun ise kalkışınızı yapın, kalkmak için,

Debriyaj pedalını yumuşak bir şekilde bırakırken sağ ayağınızla gerektiği kadar gaza basınız araçlarımız dizel olduğu için düz zeminde fazla gaz vermeniz gerekmez. Aracınız hareket etmeye başladığı anda debriyaj pedalından ayağınızı yavaş bir şekilde çekin pedal tam olarak yukarı geldiğinde ayağınızı pedal üzerinde bekletmeyin sol taraftaki boşluğa koyun.

Debriyaj pedalını birden bire bırakmayınız bu aracın sarsıntılı bir şekilde stop etmesine veya fazla gaz vermişseniz ani bir şekilde atak yapmasına neden olur. pedal tam olarak yukarı gelmeden ayağınızı kesinlikle pedalın üzerinden kaldırmayınız.

Kalkıştan sonra yolun sağından sürüşünüze devam ediniz.

Birinci vites kalkış vitesidir. Kalkıştan sonra aracınızı ikinci vitese geçiriniz.

2. viteste araç 2500 deviri geçtikten sonra vitesi 3e alın şehir içi hız limiti olan 50 Km saati geçmeyin. Yolun sağından, önünüzde ki araçları takip ediniz.

Direksiyonu tek el ile değil İki elinizle de saat 9u çeyrek geçe pozisyonunda tutunuz

Kavşağa 50 metre kala arkadan gelen trafiği kontrol ederek dönüş yönünüze göre şerit değiştirin sola dönecekseniz sol şeride, sağa döneceksiniz sağ şeride, düz devam edecekseniz ortadaki şeride geçin

Kırmızı ışıkta mutlaka durun. Kırmızının yanmasına 5 saniye kalmışsa veya sadece sarı ışık yanıyorsa geçmeye çalışmayın yavaşlayarak durun. Kırmızıda beklerken dönüş yapacağınız yöne sinyalinizi verin. Yeşil yanmasına 5 saniye kala vitesinizi geçirin ve yeşil yanmasını bekleyin yeşil yandıktan sonra kontrollü bir şekilde kalkışınızı yapın.

Sınavda en az 25 metre geri araç kullanmanız, ani fren yapmanız, aracın bir buçuk katı alana geri paralel park etmeniz ve L park yapmanız gerekmektedir:

25 Metre Geri

25 Metre Geri

Paralel Park

Paralel Park

L Park

L Park

Debriyaja tam olarak basıp aracı geri vitese takınız. Vites geçtikten sonra Park sensöründen sinyal sesi duyulur ve aracın arkasındaki beyaz renkli geri lambaları yanar.

Sol eliniz ile direksiyonu en üstünden tutunuz, arkaya bakmak için aynaları kullanabilir veya sağ taraftan yalnızca başınızı çevirerek değil sağ elinizle yanınızdaki koltuğun arkasından destek alarak vücudunuzla beraber geriye doğru dönebilirsiniz. Geri gitmek için kalkışınızı yapınız.

Debriyajı yavaş yavaş tamamen bırakın, yalnız ayağınızı pedalın üzerinden ayırmayınız.

Geri gidişinizi, sağ bankete paralel bir şekilde gazı çok az kullanarak tamamlayınız.

Eğer park sensöründen sinyal sesi gelirse arkada araca çarpacak yükseklikte bir obje olduğunu, sinyalin sıklığı ise yakınlığını bildirir. Buna göre fren yapın

Araç tamamen durmadan kesinlikle öne bakmayınız. Araç tam olarak durduktan sonra öne dönünüz.

Güzergahı tamamlayıp durmanız gereken yere geldiğinizde 20 metre mesafe kala sağ sinyalinizi veriniz.

Aynalardan aracın arkasını kontrol edip, trafiği aksatmayacak bir şekilde uygun yere Önce debriyaja, sonra da frene yumuşak bir şekilde basarak aracı durdurun. Aracın vitesini boşa alınız. Bu durumda freni bırakmayınız. Ayağınız frene basılı durumdayken, el frenini çekin.

Kontağı Kapatarak aracı stop edin

En son fren pedalını bırakınız. Emniyet kemerinizi çıkarınız. Nüfuz cüzdanınızı almayı unutmayınız. Sonra, sağ elinizle aracın kapısını açıp, aralayınız. Aynadan, aracın arkasından gelen başka araç veya kapının açılmasından kaynaklanabilecek bir tehlikenin olup olmadığını kontrol ediniz. Sonra kapıyı açın ve araçtan inin, kapıyı kapatın. Sınavınız bitmiştir. Direksiyon uygulama sınavı "BAŞARILI" veya "BAŞARISIZ" olarak değerlendirilmektedir, sınavda aşağıdaki değerlendirme formuna göre Kırmızı renkle işaretlenmiş bölümler tek hata, Sarı renkle işaretlenmiş bölümler iki hata, Mavi renkle işaretlenmiş bölümlerde beş hatanız olursa sınavınıza son verilir ve başarısız sayılırsınız. Sınav sonucunuz sınav sonunda söylenmektedir veya pazartesi günü öğleden sonra kursunuzdan öğrenebilirsiniz.

Direksiyon Sınavı Uygulama Videosu (2022)

Sınav Komisyonu Değerlendirme Formu

Sınav Komisyonu sınavınızı 2 sayfadan oluşan aşağıdaki değerlendirme formuna göre yapmaktadır. Hatalı yaptığınız davranışı işaretlemektedir.

1- Mavi renkle işaretlenmiş maddelerden beş tanesini ihlal eden kursiyerin sınavına son verilir.
2- Sarı renkle işaretlenmiş maddelerden herhangi birini iki kere veya farklı maddelerden iki tanesini ihlal eden kursiyerin sınavına son verilir.
3-Kırmızı renkle işaretlenmiş maddelerden birini ihlal eden kursiyerin sınavına son verilir.

Direksiyon Sınavı Değerlendirme Formu 1. Sayfa

Direksiyon Sınavı Değerlendirme Formu 2. Sayfa

MENÜ


SINAVLAR